Przeprowadzając wiele konsultacji, terapię zaczynam od zalecenia zbadania psa u lekarza weterynarii oraz zadbania o jego codzienną aktywność I środowisko. To podstawy, które są niezbędnym fundamentem dla treningów.
1. Zdrowie
Przede wszystkim profilaktyka, nie tylko zabezpieczenie przeciw kleszczom, odrobaczenie i szczepienia. Badanie krwi oraz przegląd ogólny co roku. Ból czy świąd bardzo często są przyczyną np. zachowań agresywnych u moich pacjentów.
Psie staruszki, psy sportowe oraz psy z problemami behawioralnymi powinny miec stałą fizjoterapię, która działa cuda w redukcji bólu i napięcia.
Pamietajcie, terapia ciała i głowy muszą iść ze sobą w parze.
2i 4 . Aktywność
Zdrowy pies powinien mieć około 2 godziny ruchu dziennie. Jeśli w domu jest więcej niż 1 pies, to każdy z nich powinien mieć chociaż jeden spacer osobno. Nie jesteśmy w stanie mieć zdrowych relacji będąc z kimś 24/7. Dodatkowo zalecam co najmniej jeden spacer w tygodniu np. w lesie, bez żadnych bodźców, relaksacyjny i resetujący.
Podstawowy trening nosework to świetny pomysł na aktywność umysłową. Może go robić każdy pies I łatwo się go wprowadza, a działa cuda dla psiej głowy.
3. Odpoczynek
Dorosły pies potrzebuje około 14 h snu na dobę. Gdy jesteśmy niewyspani i rozdrażnieni przekłada się to na całe nasze życie, u psów jest bardzo podobnie. Dodatkowo jeśli w domu przebywa kilka psów to właśnie osobne spacery są formą psychicznego odpoczynku od siebie, dobrze mieć też osobne legowiska/klatki.
5. Dieta
Jeśli twój pies ma problemy, to miski spowalniające zazwyczaj nie są dobrym pomysłem. To że pies nie ma możliwości spokojnego i łatwego dostępu do pokarmu prowadzi do wzrostu frustracji, która powoduje ogólny wzrost pobudzenia i spadek samopoczucia. W konsekwencji problemy się pogłębiają.